Blog
Udstilling Jewellery • Film • Moments kommer til Svendborg 🎬

Ju-Hu...
Udstillingen Jewellery • Film • Moments, der har været på turne i 3 Nordisk Film Biografer i Danmark, kommer til Svendborg!
I foråret spurgte jeg kurator Nina Hald om det var muligt at få udstillingen til Svendborg. Hun sagde ja! Hvis jeg vil stå for alt det praktiske omkring projektet. Det har jeg arbejdet med den seneste tid, i samarbejde med Svendborg Event / Svend Filmdage og hjælpende hænder fra gode kolleger i branchen, får vi nu udstillingen til byen.
De sidste detaljer er faldet på plads og Svendborg kan vise den flotte udstilling i forbindelse med SVEND Filmdage den 23. – 29. august.
Jewellery • Film • Moments er en udstilling, hvor 40 guldsmede og smykkedesignere har fortolket forskellige Hollywood film.
Oplev en verden af smykker inspireret af ikoniske film og streaming-serier under SVEND Filmdage! 💎✨
Smykker har altid spillet en væsentlig rolle i filmens univers, og denne enestående udstilling fanger glamouren og betydningen af smykker i popkulturen gennem de seneste 75 år.
Smykkerne bliver præsenteret forskellige steder rundt i Svendborg centrum og en sektion på kunstmuseum SAK.
Udstillingssteder:
- Scala Biografen
- SAK Kunstbygning, Vestergade 27
- Guldsmed Pind J., Gerritsgade 44
- Phigo Fine Luxury, Gerritsgade 9
- Laundry Shop, Gerritsgade 20A
- Change, Møllergade 9
- Thiele Briller, Møllergade 14
- Guldsmed Lauridsen, Møllergade 7
- Vinspecialisten, Kattesundet 5E
- Noor Briller, Kattesundet 10
- GJERSEN Art Jewellery, Kattesundet 3
Mød smykker fra 31 talentfulde guldsmede, sølvsmede og smykkedesignere, som alle dykker ned i Hollywoods kærlighedsaffære med smykkeverdenen. ✨
Du kan købe udstillingskataloget 3 steder i byen i perioden.
Kurator Nina Hald udtaler:
“Smykker optræder ofte i film og streaming-serier gennem produktplacering, som centrale elementer i handlingen (som ved juvelkup), eller på filmstjerner ved store begivenheder som Oscar-uddelingen og Cannes filmfestivalen.”
Gå ikke glip af denne unikke mulighed for at se, hvordan smykker og filmverdenen går hånd i hånd. 🌟
🔗 Mere info: SVEND Filmdage Smykkeudstilling
Vi glæder os til at byde dig velkommen i Svendborg!

Mit værk, Lust and Love, er skabt med inspiration fra filmen Moulin Rouge
Naturens Juveler: En verden af smykkekunst inspireret af dyrenes rige
-
Posted by
Linda Friis
I 2019 blev jeg inviteret til at deltage i udstillingen “Naturens Juveler” på Naturama – en unik mulighed for at hylde naturens mangfoldighed og skønhed gennem smykkekunsten.
Forvandlingens tid
-
Posted by
gjersen
For få år siden var jeg i smykke-service-branchen, hvor jeg sagde ja til alle opgaver og reparationer, der kom min vej forbi. I den periode modnedes en dyb trang til at afsøge hvad mine håndværksevner og kreativitet kunne.
Smykkernes By: Et Fokus på Håndværk og Kunstnerisk Smykkedesign
-
Posted by
Linda Friis
Under Københavns Guldsmedlaugs faner, med over 200 deltagende guldsmede/sølvsmede, udstillede jeg for første gang nogle af mine Habitater med insekter.
Kender du Morganit?
-
Posted by
Linda Friis
Morganit er en lyserød varietet af akvamarin, den kaldes også bryllupsstenen, måske på grund af den fine feminine farve.
Interesseret i et bestemt smykke?
Send mig dit navn og din emailadresse samt navnet på det smykke, som du er interesseret i. Så vender jeg tilbage hurtigst muligt.
Vil du inviteres til arrangementer og høre nyt?
Så send mig en mail, så sætter jeg dig på min nyhedsbrevsliste.
Kærlig hilsen Tina